Menu
RSS

Pahalı ve çözümsüz; Ankara teleferik projesi


Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentin temel ulaşım sorunlarına etkin çözümler bulmak yerine kamu kaynaklarını harcamaya devam ediyor. Bu projelerden bir tanesi de beş ayrı hattan oluşan Teleferik Projesi. Bu proje kapsamında Yenimahalle ile Şentepe arasında çalışacak olan ilk hattın temeli geçtiğimiz Ağustos ayında atıldı. Temel atımından sonra İ. Melih Gökçek,  teleferiğin önümüzdeki yıl seçimlere kadar hizmete açılmasının hedeflendiğini söylemişti.

 

Basına yansımış haberlere göre, toplam uzunluğu 27 km olmak üzere 5 ayrı teleferik hattının inşa edilmesi planlanıyor. TMMOB Mimarlar Odası'nın proje hakkında yaptığı çalışmaya göre projenin toplam maliyeti 300 milyon doların üzerinde olacak. Bu kadar yüksek maliyetlerle yapılacak teleferik sisteminin yolcu taşıma kapasitesi ise hat başına bir yönde saatte sadece 1200 kişi ile sınırlı. Aynı çalışmaya göre,  benzer yatırım miktarları ile 10.000 kişi kapasiteli 65 km metrobüs hattı ya da 12.000 kişi kapasiteli 32 km tramvay hattı yapılması mümkün.

 

Gökçek’in iddialarının aksine, dünyadaki en pahalı ve düşük kapasiteli ulaşım türlerinden biri olan teleferik sistemi, kentin toplu taşıma sorununun çözümüne büyük bir katkısı olmazken kentin gerçek toplu ulaşım için harcanabilecek kaynaklarını tüketecektir. Ankara metro projesini neredeyse 20 yılda sonuçlandıramayan ve bu süreçte belediyeyi 2 milyar TL’den fazla borca batırmış olan Gökçek, anlaşılıyor ki, bu yerel seçim öncesinde halkın gözünü “Teleferik Projesi” ile boyamayı hedefliyor.

 

16 Aralık 2013

back to top