Menu
RSS

Haydarpaşa Yangını’nın Esas Sorumlusu AKP’dir!Tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın tamiratı sırasında 28 Kasım 2010 tarihinde binanın çatısında çıkan yangınla ilgili dava geçtiğimiz hafta sonuçlandı. Taksirle yangına sebebiyet vermek suçundan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklardan, çatıda izolasyon çalışması yapan Zafer Ateş ve Hüseyin Doğan adlı işçiler ile izolasyon çalışmasını yürüten şirketin sahibi Hüseyin Kaboğlu 10’ar ay hapis cezasına çarptırıldı. Çıkan yangın sonucunda binanın çatısı çökmüş ve 4.katı kullanılamaz hale gelmişti. Yangının AKP hükümetinin; Haydarpaşa Garı’nı otel, AVM ve rezidansa dönüştürme projelerinin ortada dolaştığı bir dönemde çıkması akıllara sabotaj ihtimalini getirmişti. AKP hükümetinin kentlerimizin tarihi ve doğal dokusunu rant uğruna katletmekteki hırsı ve başarısı göz önüne alındığında sabotaj iddiası güçlü bir ihtimal olarak açığa çıkmıştı.

Haydarpaşa Garı’nın aslına uygun onarımının yapılıp tekrardan kent dokusu ve toplu taşımadaki sahip olduğu yere kavuşturulması beklenirken, garın çatısı geçici olarak sacla kapatıldı ve 3 yıldır herhangi bir ilerleme kaydedilmeden bu şekilde bekletildi.Bu süre içerisinde yangını fırsat bilen AKP, Haydarpaşa’dan tren seferlerini kaldırdı ve Haydarpaşa’nın iştah kabartan arazisinden rant elde edebilmek için yeni projeler ortaya attı. Bütün bu gelişmeler, Haydarpaşa yangınının gerçek sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu açık bir şekilde göstermekte iken, izolasyon çalışması yapan işçilerin cezalandırılması kabul edilemez. Ayrıca izolasyon çalışmalarını yapan firmanın sahibinin AKP Kadıköy İlçe Başkanlığı’nın eski “Teşkilat Başkanı” İhsan Kaboğlu olması ve firmanın onarım yapabilecek yetisi olup olmadığına bakılmaksızın ihaleyi alması; yangının çıkmasındaki esas sorumlular hakkında daha fazla fikir sahibi olunmasını sağlıyor.

Kentlerimizi yönetme yetisine sahip olmayan AKP hükümeti, tarihi ve doğal zenginliklerimizi yağmalayarak her köşeyi AVM ve rezidanslar ile doldurmak için nefretle saldırmaya devam ediyor. Haydarpaşa Tren Garı’nın başına gelenler, kentlerimizin diğer tarihi ve doğal zenginliklerini önümüzdeki günlerde bekleyen tehlike konusunda ipuçları barındırmakta. Yüz yıldan fazladır İstanbul’un giriş kapısı olan bu önemli yapının yanmasında sorumluluğu olan tüm yetkililer, başta AKP hükümeti; kentlerimize ve belleğimize saldıran suçlulardır.


15 Aralık 2013

back to top