Menu
RSS

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi Bülteni // Şubat '20

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi Bülteni // Şubat '20

#SAVAŞAHAYIR

27 Şubat 2020 gecesi Suriye’nin İdlib kenti kırsalında 33 asker yaşamını yitirdi. Tüm halkımıza başsağlığı dileriz.
2011 yılından bu yana Suriye’de yürütülen savaş, bölge halklarına yalnızca kan ve gözyaşı getirdi. Siyasi iktidarın savaştan nemalanmaya çalışan politikaları ülkemizi de sıcak savaşın eşiğine taşıdı.
Savaşın ve savaş politikalarının evlerinden kopardığı göçmenler, bir başka göçün akıntısındalar. 
Bu savaş bizim değil! 

[AÇIKLAMA] Önlem Almaya Çağırıyoruz!

Toplumcu İTÜlüler (toplumcumeclis.org) // 17 Şubat 2020

Elazığ depremi ile yaşadığımız acı tablo, bir deprem coğrafyası olan ülkemizin afetlere ne kadar hazırlıksız olduğunu bir kez daha göstermiştir. İstanbul'da 26 Eylül 2019 tarihinde 5.8 ve 11 Ocak 2020 tarihinde 4.7 büyüklüğündeki depremler sonrasında da pek çok eğitim yapısının riskli olduğuna dair endişe oluşmuş ve hem veliler hem de öğrenciler tepkilerini göstermiş, önlem alınmasını talep etmişlerdi. Kamu yapılarının, özellikle eğitim ve sağlık yapılarının, afet hazırlığında önceliklerinin olması, gerekli analizlerinin yapılması ve riskli olan yapılar için önlemlerin alınması bizlerin de acil talebidir.

Devamı için tıklayınız...

[YAZI] Yolculuğa Övgü*

Deniz Öztürk (toplumcumeclis.org) // 13 Şubat 2020

Italio Calvino’nun Görünmez Kentler kitabı; mimarlık fakültesinin ilk döneminde okuduğum ve izleyen yıllar boyunca yeniden yeniden sayfalarını açtığım, sevdiklerime anlamlı bir hediye olarak sunduğum, paylaşmaktan büyük keyif aldığım yol arkadaşımdır. Görünmez Kentler pek çok kişiye ve farklı alana ilham verdi. Mimarlara, kent çalışanlara, tasarımcılara, sinemacılara; çocuklara, kafası havada gezenlere, arayanlara… Bu yazı yolculuklara, yolda olmaya şahsi övgü niteliğindedir.

Devamı için tıklayınız...

[AÇIKLAMA] Birlikte Olmaya, Sözümüzü Kullanmaya, Dayanışmaya!

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi (toplumcumeclis.org) // 31 Ocak 2020

Kentlerin talan edildiği, tüm yer altı ve yer üstü kaynaklarının barbarca tahrip edilerek yok edildiği, ekolojik yıkımın izlerinin her gün daha fazla hissedildiği, ekonomik krizin soluksuz bıraktığı, ülkemizin ilerici ve devrimci kesimlerinin kıskaca alınmak istendiği bu tarihsel kesitte ülkemizin tüm kesimlerine önemli görevler düşmektedir. 

Devamı için tıklayınız...
 
[VİDEO RÖPORTAJ] Arkeolog Dr İlknur Türkoğlu ile kent ve arkeoloji üzerine
(toplumcumeclis.org)
Yenikapı, Beşiktaş, Haydarpaşa kazıları; İstanbul gibi çok katmanlı bir kentte gerçekleştirilecek projelere bakış; turizm-arkeoloji ilişkisi; planlanan Kanal İstanbul güzergahındaki arkeolojik varlıklara değindik. Dr. Arkeolog İlknur Türkoğlu'na teşekkür ederiz.
https://www.youtube.com/watch?v=I9fH7LI4hPM

[HABER] İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, olası İstanbul depremi kapsamda sürdürdüğü çalışmalarda 39 ilçede belirlediği Toplanma ve Geçici Barınma Alanları'nı açıkladı. http://sehirharitasi.ibb.gov.tr adresinden görülebilir.

[PODCAST] Kent Mücadelesi ve Örgütlenme
Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi'nin podcast sohbetlerinin bu bölümünde Kanal İstanbul karşıtı mücadeleden yola çıkarak kent mücadelesinde örgütlenme sorunu var. Biz de varız, dinlemenizi tavsiye ederiz. 
https://open.spotify.com/episode/3gcZvnFeHx69X2FVEz1G11?si=1qMWSqU3SwSPzbWXoZ-p8Q

[HABER] TMMOB Genel Kurullarındaydık
(toplumcumeclis.org)
Mühendisler, mimarlar, plancılar TMMOB genel kurullarında kürsüler bizimdir. Meslek politikalarına, çalışma yaşamlarımıza, örgütlülüğümüze, dayanışmaya dönük taleplerimiz var.
Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi genel kurullarındaydık. Taleplerimizi dile getirdik.

[HABER] Hasankeyf Boğuluyor!
Hasankeyf'te her geçen gün sular yükseliyor. Yaşam sular altında kalıyor. 
Her gün ortalama 15 cm suyun yükseldiği baraj göleti, şu ana kadar onlarca tarihi höyüğü, Hasankeyf'in bir kısmını, 25'e yakın köyü ve yüzlerce km²'lik alanı su altında bıraktı.

[HABER] Toplumcu Meclis Üye Toplantısı
(toplumcumeclis.org)
TMMOB Genel Kurulları, Kanal İstanbul, Kaz Dağları, deprem konuştuğumuz yoğun gündemli bir Toplumcu Meclis toplantısını uzaklara da bağlanarak yaptık.
[HABER] Gezi Davası: Tüm Sanıklar için beraat kararı
"Gezi umuttur, Gezi dayanışmadır, Gezi yargılanamaz!'
[HABER] Kanal İstanbul'a Karşı Yürüyüş: İki Deniz Arasında Yaşam Var!

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, İstanbul Arnavutköy'e bağlı Sazlıbosna köyü ile Şamlar köyü arasındaki 11 kilometrelik güzergahta, "İki deniz arasında yaşam var" sloganıyla yürüyüş yaptı. Sazlıbosna Köy meydanında toplanan kitle buradan, "Ya Kanal ya İstanbul, katıl durduralım" pankartıyla yürüyüşe geçti. Bizler de yürüyüşteki yerimizi aldık. 

[HABER] Bir mühendisin iş cinayetine kurban gittiği Gaziantep'teki cami inşaatının bilirkişi raporu açıklandı.
İsmail Saymaz’ın haberine göre;
- Ruhsatı ve proje yok
- İskele ve donatı zayıf
- İskele çelikten değil, kalastan ve çürük
- Çiviler paslı
- Uyarı levhası asılmamış
- Hiç denetlenmemiş

[HABER] Emniyet ve İBB Kavuşma Durağı'nı Kanal İstanbul Karşıtlarına kapattı!
Bugün #YaKanalYaİstanbul olarak Taksim'de yapılacak forum ve konser Kavuşma Durağının polis ablukasına alınmasıyla engellendi. İBB ve Emniyete hatırlatıyoruz: kamusal alanlarımızın ortak paydaşlarını bir araya getirmeyi amaçlayan bir alanı yurttaşlara kapatmaktasınız.

[AYIN ÖNERİSİ]
"FIRTINADAKİ ARI"
Gamze Yücesan Özdemir
İmge Kitabevi

Mühendis ilerleme, aydınlanma, sanayileşme, kalkınma gibi terimlerin içinde olduğu bir anlatının dışına çıktığında bile bu anlatının ağırlığından tümüyle sıyrılamıyor. “Mühendisler şimdi neredeler?” sorusu kendiliğinden, “Sert rüzgârlar kıyıları basmış, gelecek için kaygılar artmışken, adları bu topraklarda hep umutla anılan mühendisler neredeler?”, “Aydınlanmanın, sanayileşmenin, ilerlemenin ve kalkınmanın Türkiye’sinin mahir elleri şimdilerde ne yapmaktalar?” “Yurtsever ve ilerici mühendisler fabrikalarda neler deneyimliyor?” sorularına dönüşüyor. Bu ilk sorulara başkaları da ekleniyor: “Toplumsal, siyasal ve kültürel olarak nasıl konumlanıyorlar?” “İdeolojileri nasıl şekilleniyor?” “Bugünkü koşullarda hâlâ vasıf ve yaratıcılığa sahipler mi?” “Memleketi baştan başa yeniden kurabilmeyi hedefliyorlar mı? Yoksa fırtınaya mı kapıldılar?”

back to top