Menu
RSS

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi Bülteni // Ocak'20

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi Bülteni // Ocak'20

Elazığ'ın Yanındayız

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi (toplumcumeclis.org) // 25 Ocak 2020

Dün akşam saatlerinde Elazığ 6.5 şiddetinde depremle sallandı. Malatya ve Diyarbakır'da da yoğun biçimde hissedilen ve yıkılan binaların olduğu depremde son açıklamaya göre 39 yurttaşımız hayatını kaybetmiştir, arama kurtarma çalışmaları sürmektedir. Hayatını kaybeden yurttaşlarımızın yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. 

Devamı için tıklayınız...

[ÇAĞRI]İTÜ’lü sıra arkadaşlarımızı Toplumcu İTÜ’lülere katılmaya çağırıyoruz!

Toplumcu İTÜlüler (toplumcumeclis.org) // 26 Ocak 2020

Ülkemizin ve dünyamızın kaynaklarına; tüm yaşam alanlarımıza, mahallelerimize, meydanlarımıza, evlerimize ve yaşamlarımıza saldırıya karşı başta mühendis, mimar ve şehir plancıları olmak üzere eşitlik ve özgürlük için yan yana gelmiş bir topluluk olan Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi üyesi İTÜlü birkaç öğrenci olarak yola çıktık.

Devamı için tıklayınız...

[AÇIKLAMA] Ahlat’taki Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nü Yasalaştırma Çabası!

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi (toplumcumeclis.org) // 16 Ocak 2020

14 Ocak tarihinde AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un kaçak yapılaşmayla mücadele edeceğiz diyerek bilgisini verdiği Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi TBMM’ye sunulmuştu. Yeni imar planlarına ilişkin düzenleme öngören, yerel yönetimlerin yetkilerini zayıflatarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın etkinliğini artırmaya dönük maddeleri de içeren 37 maddelik kanun teklifinde, Bitlis’in Ahlat ilçesinde Van Gölü kıyısına yapılmak istenen “cumhurbaşkanlığı külliyesi” ile ilgili de bir madde yer almakta.

Devamı için tıklayınız...

[HABER/DUYURU] İstanbul Üniversitesi Öğrencileri'nin Endişeleri Var!

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi (toplumcumeclis.org) // 12 Ocak 2020

İstanbul Üniversitesi öğrencileri son günlerde 2 konuya dikkat çekmektedirler. İlki; Vefa Ek Binası'nın hasar tetkik raporunun kaybolması ve öğrencilerin kendi can güvenlikleri hakkındaki endişeleridir. Okul yönetimi bu sese biran önce kulak vermeli, tüm binalarında benzer endişeleri gidermek için teknik raporları şeffaf biçimde paylaşmalıdır. 
Diğer konu ise; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde süren restorasyondaki asbest maruziyetine dairdir. Öğrencilerin iddiası yapıda asbest bulunduğu ve çalışmalar sırasında asbest bertarafına dair herhangi bir önlem alınmadığıdır. 

Devamı için tıklayınız...
 

Mutlu Yıllar
Umudun, barışın, dayanışmanın; güneşli günlerin, yıldızlı gecelerin; oyunun, en çok da çocukların yılı olsun.

[KANAL İSTANBUL] Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu kuruldu.

Kanal İstanbul projesine karşı biraradayiz. Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyon toplantısı yapılıyor. Katil, durduralım!

[AÇIKLAMA] İTÜ'de Rektörlük Terörü (Toplumcu Meclis)
İTÜdeki işletmelerin zamlarına karşı en demokratik haklarını kullanarak boykota başlayan öğrencilere Rektörlük güvenlik eliyle ve uzaklaştırmalarla saldırılmış, öğrencilerin eğitim hakkını engellemek istemiştir. Bizlerin de mezun olduğu okulumuzda kabul edilemez. 

[FOTO] Avustralya yanıyor!
Geçtiğimiz Eylül ayından itibaren Avustralya’da kontrol altına alınamayan yangınlar devam ediyor. Kıtayı ele geçiren yangında 23 insanla birlikte milyonlarca canlı hayatını kaybetti. Yangının neden olduğu hava kirliliği ise Sydney gibi büyük şehirleri etkisi altına aldı. 

[HABER] Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi'nin 5. Da(ya)nışma Forumu gerçekleşti.
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Genel Kurul sürecini ve hedeflerini tartışmaya açmak, “nasıl bir meslek odası” sorusunu birlikte yanıtlamak için düzenlenen forum 19 Ocak 2020 tarihinde yapıldı. Aynı zamanda MDTH'nin seçim bildirgesi de forumda paylaşıldı ve katkılar alındı. 

[RÖPORTAJ] Kanal İstanbul eşsiz bir felaket projesidir.
Değerli hocamız Prof. Dr. Haluk Gerçek'in İrfan Aktan'a verdiği röportajı okumanızı öneriyoruz.
[KANAL İSTANBUL] Kanal İstanbul projesi ÇED Raporu'na itiraz
Kanal İstanbul ÇED Raporu askıya çıktıktan 10 gün içinde itiraz dilekçelerini vermek için yurttaşlar soğuk havaya rağmen metrelerce kuyruk oluşturdular. İtiraz dilekçelerinin verilmesinin son günü olan 2 Ocak 2020'de Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Birlikte mücadele çağrısı yapıldı: Katıl, Durduralım!
[HABER] Kimya Mühendislerinden susuzluk uyarısı
TMMOB Kimya Mühendisleri Odası 6 Ocak 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaparak İstanbul'u bekleyen büyük susuzluk sorunu için uyarıda bulundu.

[İŞ GÜÇ] Uzun dönemli stajyer!
Bugün ilanlarda bir uzun dönemli stajyer ilanı var. Uzun dönemli stajyerlik ücretsiz çalışma düzenidir. Kanuna aykırıdır!

[KANAL İSTANBUL] İnsan Zinciri!
Kanal değil yaşam demek için Küçükçekmece ve Avcılar'da olmak üzere 2 noktada insan zinciri kuruldu. Biz de zincirde yerimizi aldık, itirazlarımızı paylaştık. Birlikte bu projeyi durduracağız. 

[AYIN ÖNERİSİ]
"Kitap Eki Dergisi"
Aylık Dergi
Her ayın 15'inde
Bazı kitapçı ve sahaflarda

Online kitap eleştirisi ve kitap tanıtım sitesi kitapeki.com artık basılı olarak aylık periyotta okurlarıyla buluşuyor. İlk sayısı 2020'nin ilk ayında geldi. Dergiyi bazı kitapçı ve sahaflardan alabilir, aşağıdaki linkten internet üzerinden temin edebilirsiniz. Kitap Eki Dergisi'nin yolu açık olsun. 
https://www.kitapkolektifi.com/urun/kitap-eki-dergisi
[AYIN ÖNERİSİ]
"SUDAN SEBEPLER"
Cemil Aksu (Derleyen), Sinan Erensü (Derleyen), Erdem Evren (Derleyen)
İletişim Yayınları

"Sudan Sebepler, bu sürecin bir kolunu, neoliberal su-enerji politikalarının ekonomi-politiğini ve hidroelektrik santralleri (HES) ile büyük barajlara karşı yirmi yıla yakın bir zamandır sürmekte olan mücadele deneyimlerini şekillendiren saikleri, süreçleri ve failleri birçok boyutuyla kayda geçirmeyi hedefliyor."

 
back to top