Menu
RSS

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi Bülteni // Kasım

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi Bülteni // Kasım

[AÇIKLAMA] Halk Oylaması Değil; Yanıt Bilimde: Kanal İstanbul'dan Vazgeçilmelidir!

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi (toplumcumeclis.org) // 4 Aralık 2019

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul'a karşı olduklarını ve kararı halka sorma yoluna gidebileceklerini açıkladı. 
Uyarımızdır! 
Kanal İstanbul'un yapılıp yapılmayacağının kararı halk oylamasına gitmeden bilimin uyarıları dikkate alınarak verilmelidir! Bu proje bir "deli" projedir ve potansiyel olarak bölgenin katili olacaktır! Tüm bilimsel uyarılar bu projenin yapılmaması gerektiğini söylerken; kararı halka bırakalım demek bu coğrafyanın henüz doğmamış çocuklarının, hayvanları ve bitkileriyle tüm yaşayanlarının geleceğini tehlikeye atmak demektedir. 
Halka sormak, yeniden değerlendirmek, ertelemek değil; uzmanlara, bilim insanlarına kulak verilerek bu proje derhal unutulmalıdır!

Devamı için tıklayınız...

[YAZI] Mimarlıkta Emeğin Gündemi ve İyimser Olmayan Umut

Esra Sert (mimarlikdergisi.com) // 410. Sayı // Kasım-Aralık 2019

Türkiye’de yakın dönemde yaşanan ekonomik kriz ortamında, mimarlık disiplini de mevcut koşullara bağlı olarak oluşan tansiyonu üzerinde hissederken, bir yandan da kendi içinde oluşturmaya devam ettiği krizlerle de mücadele haline giriyor. Bu krizleri emeğin-mesleklerin değersizleşmesi ve işsizlik üzerinden değerlendiren yazar, “mimarlık pratiğinin mevcut değerler sistemini tümüyle değiştirip-değiştirmeyeceğimiz, mimarlık pratiğini bir tür yeniden icat edip-edemeyeceğimiz ve bu yüzyıla özgü ‘gerçek’ kolektif ihtiyaçlarımıza yanıt arayıp-aramayacağımız” sorunsalının tam önümüzde durduğunu
vurguluyor.

Devamı için tıklayınız...

[YAZI]Kimin bu sokaklar, bu gök, bu yeryüzü?

Deniz Öztürk (toplumcumeclis.org) // 30 Kasım 2019

Bu soruya "kimin" diye başlamak hemen bir mülkiyet ilişkisini kabullenmek anlamına mı geliyor? O felsefi soruya girmeden, kamusal alanlarımıza/sadece geçip gidiverdiğimiz yollara/ yarı kamusal ekranlara... bize içinde yaşadığımız hakim ana dair bir şeyler hatırlatan yürüyüşlere atıfla soruyorum. Kimin bu sokaklar?

Devamı için tıklayınız...

[YAZI] Termik santrallerin kirletme-öldürme hakkı


Birtan Altan (ilerihaber.org) // 2 Aralık 2019

Ülkemizin en güzel coğrafyası ne yazıktır ki dönemsel karlılık hesapları ile enerji, madencilik ve inşaat sarmalında, kentsel/ekolojik bir kırımdan geçiyor. Longoz ormanlarına ev sahipliği yapan Trakya, onlarca endemik türü bünyesinde barındıran Kaz Dağları'na ev sahipliği yapan Çanakkale, ülkenin en verimli tarım arazilerini kucaklamış olan Biga yarımadası ile Güney Marmara ve Doğu Marmara bölgeleri akbaba
sermayesinin oyun bahçesi haline getirilmiştir.

Devamı için tıklayınız...

 

[HABER] Hasankeyfsiz Hasankeyf Sempozyumu!
Hasankeyf tarihi çarşısının yıkımının hemen sonrasında yapılan sempozyum isminde dahi Hasankeyf yok!

[İŞ GÜÇ] Toplumcu Meclis hesaplarımızdan iş ilanlarını teşhir etmeye devam ediyoruz.

Bugün ilanlarda "uzun dönem stajyerlik" adı altında köle mühendis arayan bir ilan var! Uzun dönem stajyerlik; mezunu stajyer adı altında ucuza ya da ücretsiz çalıştırma düzenidir.

[HABER] TMMOB Mühendis, Mimar, Plancılar için 2020 Yılı Brüt Asgari Ücreti Belirledi: 5000TL

[HABER] Termik Santrallere 2,5 yıl zehir izni!
Türkiye'nin çeşitli illerinde yer alan 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi, TBMM'de 217 vekil oyuyla kabul edildi. Reddeden vekil sayısı ise sadece 36! 2,5 yıl imtiyazın sebebini EVETçi vekiller açıklamalı!

[HABER] Sinop’ta nükleer santral toplantısını protesto eden yurttaşlara dava açıldı. İlk duruşma 21 Ocak 2020'de Sinop 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

[HABER]  Osmanlı Milli Arşiv Sitesi’nde su riski!
Toplumcu Meclis olarak yaptığımız uyarıda; Cendere Vadisinin bir ekolojik koridor olduğunu ve yapı kompleksinin Kağıthane Deresi Taşkın Alanı içinde kaldığını belirtmiştik. Aynı zamanda Kağıthane’deki yoğun yapılaşma nedeniyle geçirimli yüzeylerin çok azaldığı ve bölgenin eğim yapısı gereği düşen yağmurun dere yatağındaki söz konusu araziye doğru akışa geçmektedir.
[HABER] Ofis çalışanlarının gelecekte neye benzeyeceği tasarlandı.
Koltuklarına,masalarına bağımlı bir şekilde saatler geçiren #ofis çalışanlarının 20 yıl gibi bir sürede yaşaması muhtemel fiziksel ve görsel değişimleri ortaya koymak adına ‘Emma’ adı verilen gerçek boyutlu bir model tasarlandı.
[HABER] İngiltere: Mimarların sendikalaşma zamanı geldi!
Düşük ücret, şok edici çalışma saatleri, kıyasıya rekabet ve güvencesizlik… Dünyanın pek çok yerinde, benzer sorunlara karşı bir araya gelen mimarların haberleri bize ulaşırken, güzel bir haber de İngiltere’den geldi.

İngiltere’den yükselen ses “Mimarların sendikalaşma zamanı geldi” diyor

[HABER] Dipsiz Göl devlet izniyle define aramak için yok edildi!
Arkeologlar Derneği, define için yok edilen Dipsiz Göl için suç duyurusunda bulundu, sorumluların cezalandırılmasını istedi.

[RAPOR] Gaziantep'te "en büyük 2. cami" inşaatının iskelesi çöktü. Mühendis Korkut Küçükcan hayatını kaybetti. 
TMMOB Heyeti'nin yaptığı incelemelerde iskele malzemesinin (kavak ağacı), boyutunun, kurulumunun uygunsuz olduğu görüldü.

[HAFTANIN ÖNERİSİ]
"KÜÇÜK ŞEYLER"
Film Gösterimi
6 Aralık 2019 // 19:45
Rexx Sineması // Kadıköy

Ofiste, şantiyede,evde çalışan veya işsiz meslektaşlarımızla Küçük Şeyler filmini yönetmen Kıvanç Sezer ve film ekibinin katılımıyla, özel gösterimde izleyeceğiz. 
Hepinizi bekliyoruz. 
[HAFTANIN ÖNERİSİ]
"MİMARLIK+KRİZ II" (MDTH)
9 Aralık 2019 // 19:30
TAK //Kadıköy

Mimarlık ve Kriz etkinlik dizisi Pelin Tan ve Bülent Tanju ile gerçekleştirecek söyleşiyle devam ediyor. "2000’li yıllarda mimarlık okumuş, bu yıllarda mesleki pratik içinde olan mimarların ekolojik, ekonomik, politik ve toplumsal krizler bağlamında farklı bir dünyada var olmaya çalıştıklarını ve tam da bu biçimlerin yeni olasılık ve kısıtları da beraberinde getirdiğini düşünüyoruz. Hatta yeni tür mimarlık örgütlenmelerine de (Mimarlar Odası dahil) ihtiyacı olduğunu öne sürüyor, mimarlık pratiğini masaya yatırıyoruz."

back to top