Menu
RSS

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi Bülteni // Ekim

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi Bülteni // Ekim

[YAZI] İklim Değişikliği ve Yoksulluk

Deniz Özdeniz Fettweis (toplumcumeclis.org) // 20 Eylül 2019

Antroposen, diğer bir deyişle İnsan çağı olarak tanımlanan içinde bulunduğumuz bu çağda, çevresel ve insan temelli ortaya çıkan sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel değişimlerin tartışmasız en büyüğü İklim değişikliği ve devamında gelen İklim Krizi.

Devamı için tıklayınız...

[ÇEVİRİ-YORUM] Notre-Dame: Mimari ve Kültürel Miras’ın korunması her şeyin üstünde mi?


Çeviri: Deniz Özdeniz Fettweis //(toplumcumeclis.org) // 30 Ekim 2019
Kaynak: 
https://www.mediapart.fr/journal/france/171019/

Mediapart 17 Ekim 2019'da Notre-Dame Katedrali yangını sonrası çevre kirliliği ve halk sağlığına dair bir haber ve konunun uzmanlarının görüşlerini içeren video paylaştı. Biz de haberin yorum içeren çevirisini sizlerle paylaşıyoruz. 

Devamı için tıklayınız...

[ÇEVİRİ] ArchLobby’den Göçmen Gözaltı Merkezlerinin Tasarımına Dair Boykot Çağrısı

Çeviri: Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi (mimarliktadayanisma.org) // 31 Ekim 2019
Kaynak: 
architecture-lobby.org

Sınır; duvar, tel, akarsular, dağlar, vadiler, caddeler… Her coğrafyada farklılaşan bir biçimde şekilleniyor. Zamana, duruma göre de geçirgenliği ve katılığı değişiyor.

Bugüne baktığımızda yüzyılımızın tüm dünyada iç içe geçmiş büyük krizlerin yüzyılı haline geldiğini görüyoruz. İklim krizi, savaş, göç, su krizi… UNESCO’nun hazırladığı 2019 Dünya Su Raporuna göre iki milyar insanın temiz su kaynaklarına düzenli erişimi yok. Temiz suya erişimi konusunda dezavantajlı durumda bulunan gruplar arasında savaş bölgelerinden kaçan, zorla yerinden edilen göçmenler büyük oranda yer almakta. Rapora göre sığınma kamplarındaki temiz su imkânının ve sıhhi tesisatlarının durumu kaygı uyandırıcı seviyelerde. 

Devamı için tıklayınız...
 
[HABER] “Asbest Tepesi”: Dilovası’nda gömülü, asbest içeren endüstriyel atıklar ortaya çıkarıldı.

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde, yaklaşık iki dönümlük bir arazide, 1980’lerden itibaren gömüldüğü sanılan endüstriyel atıkların bulunduğunu Medyascope ve The Black Sea muhabirleri keşfetti. Bir çevre laboratuvarında yapılan analize göre atıklarda asbest bulunuyor.

[İNFOGRAFİK] Son bir yılda doğalgaz ve elektriğe 10 kez zam yapılırken sadece 2 kez indirime gidildi. Faturaya %32lik zam yansıdı.

10 Ekim Ankara Katliamı
4 yıl önce barış ve demokrasi talebiyle bir araya gelmiştik. Canlarımızı aramızdan aldılar. Dostlarımızın anıları önünde eğiliyoruz. Bugün de barış talebimizi yineliyoruz.
Ankara Katliamı'nda hayatını kaybeden İTÜ'lü Güney Doğan, kendi fakültesine anıldı: "Güney Doğan'ın anısı bu fakültede yaşıyor"

[VİDEO] Forum: Mimarlıkta Krizin Bilgisini Üretmek
Mimarlıkta Dayanışmacı Taban Hareketi'nin 27 Ekim'de gerçekleştirdiği Mimarlıkta Krizin Bilgisini Üretmek forumu, İstanbul, Ankara, Kıbrıs ve Chicago'nun bir araya geldiği zihin açıcı bir tartışmaya zemin açtı.
Etkinliğin videosunu 2 parça halinde aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=ia1qqpOnkvU
https://www.youtube.com/watch?v=Uc7d4FAcFSk

[KİTAP] Hatay Tanışma İlkokulu'nda kütüphane kurulmasına katkı koyduk. 
Öğretmenlere teşekkürler. Biz de gelecekteki meslektaşlarımıza bilim-teknik, mühendislik-mimarlık kitapları, eğitici oyunlar yolladık. Bilimle, sanatla, oyunla tanışıp göğe baksınlar.
[HABER]  #KazdağlarınaÖzgürlük

Kazdağları‘ndaki katliama dur demek için İstanbul'dan yürüyüş için yola çıkan arkadaşlarımız hukuksuz biçimde 2 kez gözaltına alındı. Alamos Gold şirketinin ruhsat yenilemesi yapılmamasına rağmen tehdit bitmiş değil. Şirket dağlarımızdan çekilene kadar Kaz Dağları ile dayanışma sürüyor. 

[HABER] #geziyisavunuyoruz

Gezi Davası'nın 3. Duruşması 8-9 Ekim tarihlerinde Silivri'de görüldü. Davanın 4. duruşması 24-25 Aralık'ta görülecek. 
Umudumuz olan Gezi yargılanamaz!

[HABER] Haydarpaşa Gardır, Gar Kalacak!
Haydarpaşa ve Sirkeci tren istasyonlarının depo yapılarının kullanımı için açılan ihaleyi, Okçular Vakfı'nın eski Genel Müdürü Hüseyin Avni Önder'in sahibi olduğu şirket kazandı. İBB'nin ihaleye katılmak için oldukça zorlu bir süreci geçirmesi gerekti. İBB'nin ihale dosyasındaki bazı evrakların yazım hatası nedeniyle elendiği ihaleyle ilgili İBB avukatları suç duyurusunda bulundu. 
Haydarpaşa Garının 400. Nöbeti büyük bir kalabalıkla gerçekleşti. 

[İSİG MECLİSİ] Ekim ayında en az 155, yılın ilk on ayında ise en az 1477 işçi yaşamını yitirdi.

[HAFTANIN ÖNERİSİ]
"HUKUK ATÖLYESİ 2"
Ücretli ve İşsiz Mimarlar Forumu (ÜİMF)
10 Kasım 2019 // 14:00 

İlk hukuk atölyesinde yaptığımız gibi iş ilanlarında, iş görüşmelerinde, şantiyede, ofislerde gördüğümüz haksızlıklardan derlediğimiz 5 hikayeyi dayanışmacı avukatlarla beraber masaya yatırıyoruz. Biliyoruz ki hak mücadelesinde önce sesimizi yükseltmemiz, bunun için de sesimize güvenmemiz gerekiyor. En çok karşımıza çıkan sorunlarla nasıl baş edeceğimizi birbirimize deneyim aktararak kolektif bir şekilde tartışmak için ikinci hukuk atölyemize davetlisiniz. Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar örgütleniyor!
[HAFTANIN ÖNERİSİ]
"ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ KONGRESİ"
14-16 KASIM 2019

Meslektaşlarımızın kongremize katılım için verecekleri destek, mesleğimizin olduğu kadar ülkemizin bilim ve teknoloji alanlarındaki birikimi güncelleyerek geliştirmeye, zenginleştirmeye yapacağı katkı açısından da önem taşımaktadır.

 
back to top