Menu
RSS

3. Havalimanı Can Almaya Devam Ediyor

3. Havalimanı Can Almaya Devam Ediyor

4 Mayıs 2019

 

3 Mayıs tarihinde İstanbul'un kuzey köylerinden olan Tayakadın Köyü'nde 73 yaşındaki Selahattin Ergün isimli vatandaş hafriyat kamyonunun çarpması sonucu hayatını kaybetmiştir. Köy sakinleri, daha önce defalarca kez 3. Havalimanı'nın hafriyatını taşıyan kamyonların hızla, yüklü biçimde köylerinin içinden geçmesinin yarattığı tehlikeyi dile getirdiklerini belirtmişlerdi. Buna rağmen önlem alınmayıp köy içinde bir kişinin hayatını kaybetmesi sonrası öfkelerini gösterdiler. Jandarma müdahalesinin ardından köy yolu bir süreliğine geçişe kapatıldı. Edinilen bilgiye göre İGA ve taşeronları ifadeye çağırıldı.

 

 

Tayakadın köyü; 3. Havalimanı projesi kapsamında 2014 yılında hiçbir gerekçe gösterilmeden TOKİ tarafından arazileri "acele kamulaştırma" kararı alınan kuzey köylerinden birisiydi. Tek geçim kaynakları hayvancılık olan kuzey köyleri, 3. Havalimanı tarafından hayvancılık yapamaz, nefes alamaz hale getirildi.

İstanbul’un kuzeyinde, Karadeniz kıyısına çöken, kuzey köylerini yok etme pahasına izole eden, cumhuriyet tarihinin en büyük meblağlı ihalesi ve dünyanın en büyük havalimanı olacağı reklamıyla kelimenin her anlamıyla “bir katil proje” inşa edildi. Bilim insanları; ekolojik ve jeolojik kriterler, kent bilimi ve uçuş güvenliği açısından kabul edilebilir bir proje olmadığını ısrarla en başından beri tespit etmekteler. Bu projenin, doğal yaşam ortamlarını ve önemli su havzalarını yok edeceği, kazı ve dolgu işlemleri ve sonuçlarının olumsuz olacağı uyarısı ısrarla yapıldı.

 

3. Havalimanı projesi, daha hafriyat işlemlerinin başladığı andan itibaren iş cinayeti haberlerinin gündeme geldiği bir proje oldu. Çalışma şartlarının kölelik olduğunu söyleyen işçilerin protestosunda 543 işçi gözaltına alındı. Açılış sonrası da havalimanını kullananların özellikle ulaşım şikayetleri bitmiyor.

 

2018 yılında Türkiye’de hafriyat kamyonu ve beton mikseri ile 253 kişi hayatını kaybetti

 

Hafriyat kamyonlarının aldığı canlar 'Kent Suçu' nun sokağımıza inmiş ölçeğidir. Tüm bu yıkım döneminde hafriyat kamyonlarının çok acelesi var. Daha çok hafriyat boşaltmalı.

 

2016 yılında Kadıköy Yoğurtçu Parkı'ndaki yürüyüş yolunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait hafriyat kamyonunun çarpması sonucu hayatını kaybeden Şule İdil Dere’nin ailesinin hazırladığı ‘Türkiye ve İstanbul Hafriyat Kamyonu+Beton Mikseri Can Kaybı raporuna göre 2018 yılında Türkiye’de hafriyat kamyonu ve beton mikseri ile 253 kişi hayatını kaybetti, 943 kişi de yaralandı.

back to top