Menu
RSS

İBB Meclisi toplandı, seçilen başkanvekilini hatırlayalım!

İBB Meclisi toplandı, seçilen başkanvekilini hatırlayalım!

22.04.2019

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde bugün mazbata sonrası Ekrem İmamoğlu başkanlığında ilk belediye meclis toplantısı yapıldı. Periscope yayını ile canlı izlenebilen meclis toplantısında 1. başkanvekiliği görevine AKP'li Göksel Gümüşdağ seçildi. Göksel Gümüşdağ ismi 22 Eylül 2017'de Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla görevden istifa ettirilen Kadir Topbaş'ın yerine İBB başkanlığı için geçmekteydi. İBB Meclis oylamasıyla İBB başkanlığına Mevlüt Uysal getirilmiştir. 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis 1. Başkanvekilliğine seçilen Göksel Gümüşdağ'ı bir hatırlayalım istedik:

 

Göksel Gümüşdağ 10 Ekim 1972 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Makedonya göçmeni olan Göksel Gümüşdağ, Anadolu Üniversitesi'nden mezun oldu.  

 

2002 yılında AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Göksel Gümüşdağ, Küçükçekmece ilçesi Belediye meclis üyeliği, grup başkanvekilliği görevinden sonra 2004'te İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğine ve eğitim, gençlik spor ve kültür komisyonu başkanlığına, 2007, 2009 ve 2014 yıllarında ise İBB Meclis'i ikinci başkan vekilliğine seçildi.

 

2006-2011 döneminde 2014'te lağvedilen İBB Spor Başkanlığı yapan Gümüşdağ, Mehmet Ali Aydınlar'ın TFF başkan olmasının ardından başkan vekili olmuş fakat Aydınların istifa etmesinin ardından o da istifa etmişti. 2014'ten beri Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığını yürüten Gümüşdağ, 2017 yılında görevi devretti. Halen İstanbul Medipol Başakşehir Spor kulübü başkanlığını yapmakta. 

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi olan Gümüşdağ, aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın yeğeni Müge Gülbaran ile evli, Emine Erdoğan’ın damadı. Zaten “İBB’nin ikinci adamı” denilen Gümüşdağ, adaylık için ilk anılan isim oldu.

 

İBB ve Medipol Başakşehir Spor Kulübü arasındaki organik ilişki ve Başakşehir Spor Kulübü’nün son yıllarda mali olarak çeşitli yandaş kuruluşlarca desteklendiği tüm futbolseverler tarafından biliniyor. Tarikat lideri olan Mahmut Esat Coşan’ın da yönetim kurulunda bulunduğu Haksağ Sağlık Hizmetleri A.Ş.’de yönetim kurulu üyeliği yapmış olan Dr. Fahrettin Koca tarafından kurulan Medipol Hastaneleri’nin Başakşehir Spor Kulübü’ne sponsor oluşu ise bu karanlık ve gerici ittifakın malumudur. 19 Kasım 2011 yılında yürütülen şike soruşturmaları sırasında gözaltına alınmış ve hiçbir ceza almadan işin içinden sıyrılmıştı.

 

back to top