Menu
RSS

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi'nin Haftalık Bülteni // Mart-01

[ÇEVİRİ] Beton: Yeryüzündeki En Yıkıcı Malzeme

ÇEVİRİ: DİDEM OKAY (toplumcumeclis.org) // 7 Mart 2019

Guardian dergisi 24 Şubat-2 Mart haftasını "beton haftası" ilan etmişti.  Beton ile ilgili yayınladıkları bu ilgi çekici makaleyi, "yeryüzünün bu  en yıkıcı malzemesini" daha yakından tanımak için meslektaşımız Didem 
Okay çevirdi, sizlerle paylaşıyoruz.

Neden beton haftası?
İnsanlık betona bağımlı. Beton, suyun dışında her şeyden çok kullandığımız malzeme haline geldi. Bir diğer insan eli ile yapılmış mucizevi malzeme olan plastik gibi beton da inşaat ve sağlık alanında kullanıma girdi. Ve aynı plastik gibi betonun da zararlarını yeni fark ediyoruz. Beton, küresel CO 2 emisyonunun %8’ine neden oluyor; beton eğer bir ülke olsaydı Çin ve ABD’den sonraki en büyük üçüncü “suçlu” ülke olurdu. Bu ülkede, çöp toplama alanları dolup taşar, şehirlerinde fazla ısınma olur ve sel nedeniyle de binlerce insan ölürdü. Bu da gezegen ile ilişkilerimizi temelden değiştirirdi.

Devamı için tıklayınız...

[YAZI] Yeni Türkiye İnşa Edilirken Yeni Havalimanı

EVRİM GÜZELCE (toplumcumeclis.org) // 7 Mart 2019

İstanbul (3.) Havalimanına sık sık gitmek durumunda biri olarak izlenimlerimi ve düşüncelerimi yazmak istedim. İstanbul Havalimanı “kamu-özel işbirliği” kapsamında 22 milyar 152 milyon Euro ihale bedeli ile 76.500.000 m² proje alanına Cengiz - Kolin - Limak - MAPA - Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından yapılmıştır.

Yeni havalimanına belli merkezi yerlerden az sayıda ve belli saatlerde kalkan Havaist servisleri veya Mecidiyeköy'den kalkan H-2 ile gidilebilmektedir. Ulaşım ücretinin pahalı olması (Kozyatağı 25TL, Zincirlikuyu 18TL) ve mevcutta az uçak uçması dolayısıyla Havaist servisleri az sayıda yolcuyla havalimanına ulaşmaktadır. Havalimanına giderken uzun bir süre hiçbir kentsel yerleşim görmediğiniz çevre yolundan gitmekte, havalimanına yaklaştığınızda yol kenarlarında ciddi oranda Recep Tayyip Erdoğan reklamı ve “Yeni Türkiye’yi inşa ediyoruz.” sloganına maruz kalmaktasınızdır. 

Devamı için tıklayınız...

[AÇIKLAMA] Gezi 16 Kişi Değil, Milyonlardır!

MDTH (mimarliktadayanisma.org) // 11 Mart 2019

Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri kamusal bir park olarak kullanılan, Türkiye şehircilik tarihinde ilk ve maalesef son olarak çağdaş bütüncül planlama kararları doğrultusunda tasarlanan, İstanbul’un kalbinde konumlanan önemli bir “kamusal yeşil alan- kentsel peyzaj” öğesi parka verilen isimdir “Gezi Parkı”. 2000’li yıllarda ivmelenen inşaat furyasının, kolaylaştırıcısı sosyo-ekonomik düzenin ve temsilcilerinin palazlandırdığı eşitsiz kentsel coğrafya ile beraberinde gelen eşitsiz yaşam koşulları başta olmak üzere, artan adaletsizliğe ve baskıya karşı duran sivil halkın en meşru demokratik hakkını kullandığı simgeleşmiş bir mücadelenin adıdır “Gezi Direnişi”.

Devamı için tıklayınız...

[YAZI] Avrupa'nın İklimi Nereye gidiyor? (Gündelik Hayata Dair İzlenimler)

DENİZ ÖZDENİZ (toplumcumeclis.org) // 12 Mart 2019

Avrupa’da son dönemin en yoğun ve heyecan verici hareketi kuşkusuz Avrupa’nın neredeyse bütün ülkelerinde kısa sürede destek bulan ve Avrupa gençliğinin başını çektiği iklim protestoları. Peki ne oldu da insanlar kitleler halinde gezegenin geleceği hakkında kaygı duymaya başladı?

Yaklaşık iki senedir Avrupa’da ikamet eden biri olarak öncelikle kendi deneyimlerimden bir nebze bahsetmenin, başka bir coğrafyada olup bitene tanıklık etmek için kılavuz olacağı düşüncesindeyim. 

Devamı için tıklayınız...

 
[DOSYA] KRİZ ve BEYAZ YAKALILAR

Birgün Gazetesi'nden Sevgim Denizaltı'nın hazırladığı, "Kriz ve Beyazyakalılar" dosyasını paylaşıyoruz. 
Kaç Bize Gel: Krizden çıkmanın tek yolu var: Yeni dil, yeni yöntem birleşik mücadele
https://www.birgun.net/haber-detay/krizden-cikmanin-tek-yolu-var-yeni-dil-yeni-yontem-birlesik-mucadele.html
Plaza Eylem Platformu: Patronlar krizde mutlu: Şimdi korkuyla yönetmenin zamanı
https://www.birgun.net/haber-detay/patronlar-krizde-mutlu-simdi-korkuyla-yonetmenin-zamani.html
Mumia: Beyaz yakalılar ‘mumia’laşıyor
https://www.birgun.net/haber-detay/beyaz-yakalilar-mumialasiyor.html
MDTH: Kriz Yalnız Atlatılmaz!
http://mimarliktadayanisma.org/2019/02/23/kriz-yalniz-atlatilamaz/

[RÖPORTAJ] 11 Yaşındaki Atlas'tan 15 Mart'taki İklim Grevine Destek Çağrısı
(SEÇKİN BARBAROS// ilerihaber.org)

15 yaşındaki Greta Thunberg'in “Eğer politikacılar olgulara kulak asmayacaklarsa neden okulda bir şeyler öğrenmek için bunca zahmete katlanacak mışız?” diyerek başladığı ve Avrupa ve diğer kıtalarda yayılmaya başlayan protestoların ardından 15 Mart'ta dünyanın her yerinde iklim için okulu boykot çağrısı yapıldı.15 Mart okul boykotu vesilesiyle, iklim değişikliği konusunda Alakır Nehir Kardeşliği'nden tanıdığımız Elif Arığ ile bir röportaj yaptık.

Devamı için tıklayınız...
[RÖPORTAJ] Tarihi Eserler yıkılıp Yeniden Yapılabilir mi?
(ÖZGÜR YILMAZ//ilerihaber.org)

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Tarihi eserler vesaire Katar-Türkiye-KİPTAŞ işbirliği ile yıkılıp aslına uygun şekilde inşa edilecek" sözlerini, Tarihsel Çevre ve Yapı Korumacıları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Deniz Alkan'a sorduk.

Devamı için tıklayınız...
[VİDEO] #kentsuçlarınahayır
Yerel seçimler yaklaşırken bir video yayınladık. Paylaşmak dileğiyle..
31 Mart'a giderken işlenen kent suçlarını hatırla! Bu "bir aşk hikayesi" değil; daha çok "İhanet hikayesi"ne benziyor. #kentsuçlarınahayır#istanbulaihanethikayesi
 
[HABER] Bina Cephesinde Sanat eseri VS Reklam Panosu
Alan; 2008 yılında Kentsel Sit Alanı ilan edilmiş ve 4. Levent konutları üzerindeki 20 mozaik pano da Aralık 2012 tarihinde İstanbul 3 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca tescillenmiştir. Tescil kararı ve bazı koruma çabalarının sonucunda mozaikleri perdeleyen unsurlar yer yer kaldırılmış olmasına rağmen, yine görülmektedir ki reklam uğruna sanat eserleri kapatılmaktadır.

ŞPO: TMMOB Yüksek onur Kurulu'nun Kararını Kınıyoruz!
TMMOB Yüksek Onur Kurulu 23 Şubat 2019 tarihinde ŞPO Ankara Şube 8. Dönem Yönetim Kurulu Üyeleri hakkında; Şehir Plancıları Odası Ankara Şubes'inin4. Kadın Kurultayı'nda tüm uyarılara rağmen açılış konuşmasının bir erkek tarafından yapılması, kurultay salonunda TMMOB yönetiminin erkek egemen tavrını protesto eden kadınların kurultay sonrasında da -hatta isimlerini de vererek- hedef tahtasına oturtulmasına karşı yaptıkları basın açıklaması sebebiyle yazılı uyarı cezası vermiştir. 
Devamı için tıklayınız...

[YAZI] Millet Bahçeleri: Kentin Yeşil Yamaları
(Hakkı Yırtıcı//gazeteduvar.com.tr)

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öncesi “millet kıraathaneleri”ni duyduk. Seçimin hemen ardından çok daha büyüğü geldi: “Millet bahçeleri.” Gençler, çimlerde yuvarlanacak, eğleneceklerdi. O günlerden bugünlere, yurdun farklı yerlerinde “millet bahçesi” adı altında yapılan icraatlar düşünülürse, benim açımdan artık bu konu hakkında yazmanın vakti gelmişti.
Devamı için tıklayınız...

[YAZI DİZİSİ] Yetkili Ama Sorumsuz Belediyecilik Dönemi
(Murat Özveri//evrensel.net)

Adına şehir denilen, çok sayıda insanın bir merkezde toplanarak yaşadığı yerleşim birimlerinin sayısı ve önemi, yüzlerce insanın tek bir mekanda makineyle üretim yapmasıyla artmıştır. Fabrikalar, örneğin Londra, Paris, İstanbul gibi bilinen şehirleri hızla büyütürken, Manchester, Zonguldak, Kocaeli, Kayseri, Denizli gibi hiç şehir olmayan veya çok küçük olan yerlerde fabrika ve kitle üretiminin yapılmasına bağlı şehirler doğurmuştur.
Devamı için tıklayınız...

[HAFTANIN ÖNERİSİ]
“Hayaller, Hakikatler ve Mimarlar”
Podcast Serisi

https://soundcloud.com/dayanismaci_mim
[HAFTANIN ÖNERİSİ]
Cities: Skylines // Bilgisayar Oyunu
back to top