Menu
RSS

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi'nin Haftalık Bülteni // Şubat-03

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi'nin Haftalık Bülteni // Şubat-03

[AÇIKLAMA] Kemal Özden neden öldü? Bu cinayet soruşturulmalıdır

13 Şubat 2019

Birçok arkadaşımızın ardından şimdi de Şanlıurfa’da Yapı Kredi Bankası’nda çalışan Kemal Özden’i beyin kanamasından kaybettik. Kemal henüz 38 yaşındaydı, 8 Şubat akşamı hayatını kaybetti. Ailesine, yakınlarına ve tüm çalışanlara başsağlığı diliyoruz.

Türkiye’de yılda 100 binde 12-15 vakada rastlanan, 55 yaş üstünde daha sık görülen beyin kanamasının Yapı Kredi Bankası’nda ve sektörde bu kadar sık yaşanması düşündürücüdür. Kemal Özden’in ve diğer arkadaşlarımızın kaybı, karşı karşıya olduğumuz tehlikenin ciddiyetini işaret eden sis çanlarıdır. Bu sesi duymak ve toplumsal hayatımızı bu sese göre düzenlemek boynumuzun borcudur. Konuyla ilgili olarak profesyonellerin ve beyaz yakalı çalışanların çok net talepleri vardır.

Devamı için tıklayınız...

[AÇIKLAMA] MDTH: Suçunuzu Gizleyemezsiniz!

19 Şubat 2019

Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız acı olay ile birlikte inşaat sektöründe son düşünülenin insan hayatı olduğu gerçeği ile bir kez daha yüzleştik. Kartal’da kaçak katlı, taşıyıcıları kesilmiş bir yapı çöktü ve 21 insan hayatını kaybetti, birçok kişi yaralandı.

Konu ile ilgili ilk açıklamamızda değindiğimiz bir noktayı tekrarlamakta fayda görüyoruz; “bilimsel bilgi yerine rantın itibar gördüğü mevcut inşaat sektörümüzün kanıksanmış uygulamalarının her biri eksiksiz bir biçimde Kartal’da karşımıza çıkmıştır: kaçak katlar, önemsenmeyen yapım standartları, iskânsız (oturmaya elverişsiz) konutlar, tutulmayan zabıtlar, alınmayan yıkım kararları ve son olarak “imar barışı” denen denetimsizlik ve usulsüzlükle barışma garabeti.

Bir deprem ülkesi olduğumuz gerçeğini bir an bile unutmadan bu düzenin sorgulanması gerekirken facianın ardından hükümetinden belediyesine iktidar sahipleri olayı sadece kendi siyasi ikballeri penceresinden tartışmıştır. Sorunları tespit edip, açık tartışmalar yürütmenin yerine hamasete dayalı açıklamalar tercih edilmiş; yaşanması muhtemel büyük depreme hazırlık yapmak yerine teknik elemanlar günah keçisi ilan edilmiştir.

Devamı için tıklayınız...

[YAZI] ÖTE/DE/Kİ Mimarlık Sergisi'nin Vadettikleri Karşısında Dile Getirmediği Gerçekler Üzerine Bir Tartışma*

T. GÜL KÖKSAL // Mimarist Dergisi, 64. Sa

“Öte/de/ki Mimarlık” ifadesinin bir sergi adı olarak hayli ilgi çeken bir isim olduğu yadsınamaz. Sergi afişinin İstanbul’un çok farklı noktalarındaki panolarda, billboardlarda hatta metro istasyonlarında yürüyen merdivenler etrafında -her iki yönde de peş peşe ve günlerce- yer alması da, mimarlığa/tasarıma ilginin çok da yüksek olmadığını bildiğimiz bir ülkede şaşırtıcı bile sayılabilir. Gerçi bütçe olduktan sonra, parasını ödeyebildiğiniz sürece, dahası siyasi gücünüz olduğu müddetçe kentin görünür yerlerindeki billboardlarda günlerce, aylarca, hatta yıllarca boy gösterilebileceğine çokça tanığız. Tabi yine de bu afiş bir mimarlık sergisine ait olunca insan düşünmeden edemiyor, neden bu kadar tanıtım diye. Sergi’nin sponsoru Akbank Sanat böyle bir sergiye neden bu kadar yatırım yapmış? Küratörü Hasan Bülent Kahraman, danışmanı Luca Molinari olan bu serginin eserlerini sergilediği iki mimar da Murat Tabanlıoğlu ve Han Tümertekin olunca bir mimar olarak insanın merakı daha da artıyor. Bu mimarların acaba hangi proje ve uygulamaları sergilenmiş? Sergilenenler içinde bu mimarların ellerinden çıkan ve kentsel ölçekte hayli tartışılan projeleri var mı, varsa bunlar sergide nasıl ifade bulmuş?

Devamı için tıklayınız...

[İLERİ YAZI] Nitelikli kölelikten özgürlüğe

İLKE BEREKETLİ // 22 Şubat 2019

Geçtiğimiz günlerde Ücretli ve İşsiz Mimarlar Forumu, twitter hesabında (@UcretliIssizMim) akla mantığa sığmayacak kimi iş ilanlarını ifşa etti. Utanmada sınır tanımayan bu ilanlardan birkaçını sıralayalım. Bir yönetici asistanı ilanı: “Mini giyimi sorun etmeyecek ve rahat olabilecek. paylaşımın ne olduğunu bilen ve seve yapacak (paylasim zorunlu)…” (yazım hataları ilana ait). Bu şirket diyor ki ben cinsiyetçiyim, çalışanlarımın duygusal emeğini sömürürüm ve Türkçe bilmem. 

Bir sekreter ilanı: “Sekreter pozisyonunda çalışacak personelin Hukuk, Mühendislik veya Mimarlık Fakültesi mezunu olması tercih nedenidir.” Bu şirket diyor ki ben yıllarca mesleğinin gerekliliklerini öğrenmek için çalışmış didinmiş hukukçuları, mühendisleri, mimarları niteliklerinin çok altında bir işte çalıştırmaktan gocunmam. 

Devamı için tıklayınız...
[RAPOR] TTB'DEN ŞEHİR HASTANELERİ DEĞERLENDİRMESİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, bugüne kadar açılışı yapılan şehir hastanelerinde yaşanan aksaklıklar ve sorunlarla ilgili tespitleri içeren bir yazıyı, 14 Mart öncesinde Sağlık Bakanlığı’na gönderdi.Yazıda, TTB olarak, şehir hastanelerinde görev yapan hekim ve hekim dışı sağlık çalışanlarının aktarımlarından yola çıkarak oluşturulan bu çalışmayı, Sağlık Bakanlığı’nın ivedilikle değerlendirmeye alması ve sorunların çözümüne yönelik gerekli girişimleri yapması talep edildi.

[YAZI] Şehir Hastaneleri: Sağlığımız Müteahhitlere Emanet - Harun Kılıçoğlu*
Kamu – Özel İşbirliği ile hasta garantisi verilerek son hızla yapımı devam eden şehir hastanelerine ilişkin geç kalınmış bir değerlendirme yazısı; ODTÜ’de kıyıma uğrayan ve kimilerine göre 20 hektar, kimilerine göre 48 hektarlık orman alanın yok edildiği, sayısı yüzbinlere varan ağaç ve çalının katledildiği bir iklimde zorunluluk haline gelmiştir. Konunun boylu boyunca işletme, mühendislik, mimarlık ve planlama bilimlerince etraflıca ele alınmasının gerekliliği ortadadır.
Devamı için tıklayınız...
6 Asırlık Tersane-i Amire'ye "Tersane İstanbul" temeli atıldı. 
#Haliçport ismi çok yıprandığı için projeyi ‘tersane’ diye isimlendiriyorlar. Yani bugün aslında ihalesi 2013’te yapılan Camialtı, Taşkızak ve 2018’de yapılan Haliç Tersanelerinin yani Tersane-i Amire bölgesinin tamamı için temel atma töreni yapılıyor."

ÇANAKKALE'DE DEPREM
Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde 21 Şubat, saat 21.23’te meydana gelen 5.0 şiddetindeki depremin ardından bölgede ilk ve orta dereceli okulları tatil edildi. Zeminden 8.4 derinliğinde meydana gelen deprem merkez üssü Ayvacık Çanakkale'nin yanısıra Ege ve İstanbul başta olmak üzere Marmara genelinde de hissedildi.

Zafer termiksiz yaşam mücadelesi veren Bartınlılar’ın!
Cennet Amasra’nın Gömü ve Tarlaağzı köyleri arasında yapılmak istenen Hattat Holding’in Hema termik santralinin ÇED olumlu raporu Danıştay tarafından iptal edildi.

[HAFTANIN ETKİNLİKLERİ]
Yeni Mezun Atölyesi
İş arama sürecinde bize kanıksatılan bir takım kabulleri ve yaşadığımız sorunları hep birlikte tartışmak için 3 Mart Pazar günü 14:00 - 18:00 TAK Kadıköy de 20 kişinin katılacağı yaratıcı drama atölyemizde yanımızda ol, nelerle karşılaşıp neler yapabileceğimizi hep beraber canlandırarak görelim.
Tüm mühendis, şehir plancı, mimar yeni mezun ve son sınıf öğrencisi arkadaşlarımızı atölyemize bekliyoruz.
Başvuru için:
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
[HAFTANIN ÖNERİSİ]
İçimizdeki Şeytan // Sabahattin ALİ

Sabahattin Ali'nin yattığı, Aldırma Gönül şiirini yazmaya sebep Sinop Cezaevi'nin yanındaki güzel Sabahattin Ali Sokağı'ndan geçip iyi ki doğdun diyoruz. 

Sabahattin Ali 1907 yılının 25 Şubat'ında doğdu.

back to top