Menu
RSS

Gölcük Tabiat Parkı ihalesinden geriye: Gölcük Halkındır!

Gölcük Tabiat Parkı ihalesinden geriye: Gölcük Halkındır!

19.12.2017

 

Gölcük Tabiat Parkı'nı peşkeş çektiler. Başta 25 bungalow yapımı ve işletmesi, mevcut göl evinin işletmesi olmak üzere pek çok inşaat ve işletme 116 bin TLye Kurtuluş Tokcan'a verildi.

 

Bolu Belediyesi tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 2012 yılında 29 yıllığına kiralanan Gölcük Tabiat Parkı, 22 yıllığına özel işletmeye verildi. 19 Aralık günü yapılan ihaleyle park sınırları içinde belirlenen alana, dağ köşkü ve 25 bungalov yapılacak. Ayrıca park içinde bulunan Gölcük Göl Gazinosu da ihale kapsamında yer alacak ve 1 yıl içinde yeni işletmeciye geçecek. Göl kenarında bulunan restoranın yanına da 19 odalı butik otel yapılacak. Gölcük çevresiyle ormanın içine 5’er kilometrelik patikalar yapılacak ve göl çevresinde mangal yakılmasına izin verilmeyecek. Mangal yakmak için Gölcük’e 200 metre uzaklıkta yapımı süren yeni piknik alanı kullanılacak. Gölcük ile Karacasu beldesi arasında ise 1.5 kilometre uzunluğunda dağ kızağı ve 3 kilometrelik teleferik hattı kurulacak.

 

İhalede aylık 81 bin liralık kira teklifiyle ilk üçe kalan Kurtuluş Tokcan, açık artırmada aylık 116 bin liralık teklif vererek kazandı.

 

Gölcük'ün üç ayaklı projesine (konaklama, teleferik ve dağ kızağı) parkın doğal yapısını bozacağı gerekçesiyle Gölcük Platformu ve vatandaşlar tepki göstermekte. Bolu Belediyesi Başkanı Alaaddin Yılmaz "Hiç ağaç kesmeyeceğiz, tabiatımızı bozmamamız lazım." diye konuştu. Ancak geçmiş tecrübeler gelecek için teminat oluyor. Düzce Belediyesi kentin en önemli parklarından olan Avni Akyol ve Konak Parkları'nı borçları nedeniyle kolayca gözden çıkartabilecek alanlar olarak görmüştü. Ülkenin cumhurbaşkanı dahi Karadenizin yaylaları için "kirlettik, rezil ettik" itirafında bulunmuştu. Gölcük Tabiat Parkı hakkında yıllar sonra gelecek bir itirafı kabul etmiyoruz. Konunun takipçisi olacağız.  

back to top