Menu
RSS

TMMM olarak İlerici Kadınlar Konferansı’nda idik

ikk tmmm

 

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, 15 Şubat 2015 Pazar günü İstanbul Maltepe, Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen İlerici Kadınlar Konferasnsı'na katıldı. Konferansta TMMM adına arkadaşımız Gülçin Topaç bir konuşma yaptı. Konuşma metnini ve kısa videosunu iletiyoruz:

 

"Bazı mesleklere cinsiyet biçilir. O meslek ya kadındır ya erkek; örneğin hemşirelik her ne kadar günümüzde yavaş yavaş kırılmaya başlasa da kadın mesleği, mühendis veya mimarlık gibi mesleklere de erkek mesleği denmiştir. Sözde erkek mesleğinin kadın uygulayıcıları, yani bizler; ilerici kadın mimar ve mühendisler olarak konferansımızı selamlıyoruz.

 

"Sermayenin ihtiyaçlarından biri de kadınlara uygulanan baskıdır. İlk meselemiz öğrencilik yıllarımızda başlar; aileden çevreden gelir o direncimizi zorlayan sorular. Öğretmen olmak varken neden mühendislik? Rahat mı batıyor, hemşireliğin nesi var gibi sorular uzar gider. Bu süreci idealizmle veya iradeyle, bir biçimde atlatırsınız. Asıl iş mezun olduktan sonra başlar.

 

"Gelelim mühendis-mimar kadın olarak iş arama meselesine. Kariyer sitelerinde gezinirken ilanların yarısından çoğunun askerliğini yapmış, 30 yaşını aşmamış, erkek adaylar olduğunu görürsünüz. Yine de yılmadan “mesleğimi yapacağım” deyip kalan % 50 şansınızı denemeye devam edersiniz. Es kaza iş görüşmesine çağrıldınız, meslek sorularından önce başlar o malum sorular.

 

"-Evlilik var mı ufukta?
-Çocuk düşünüyor musunuz?
-Eşiniz ne iş yapıyor?
-Esnek çalışma saatleri eşiniz için sorun yaratır mı - bizim için sorun olmadığı ön kabulü ile-?

 

"Bu soruların içinde mesleğe dair sorular gelsin diye can atarsınız ama nerdeee... Tüm bu engelleri aşıp çalışmaya başladığınızda sorunlar bitmez. Bir kere eşit işe eşit ücret hayal… Hele eşit koşulları hiç beklemeyin. Ön yargılarla savaşır durursunuz. Duygusal bir varlık olduğunuz kabul edilir bir kere. O yüzden objektif olamaz, doğru kararlar veremezmişsiniz (!), inisiyatif alamaz, terfi edemezsiniz.

 

"Menstrüasyon dönemleri, hamilelik ve emzirme dönemleri yaşadığımız sorunlara hiç girmiyoruz, bunlar zaten tüm emekçi kadınların ortak sorunları.

 

"Her meslek grubunun kendine özgü veya kendi içinde benzer sorunları var. Burada sadece mühendis mimar kadın şöyle sorun yaşıyor, böyle eziliyor, bakın bakın biz bunu da çekiyoruz demek için bunları anlatmadık, sorun bellidir; kapitalizmdir, gericiliktir, cinsiyetçiliktir ve bunların vücut bulduğu AKP zihniyetidir.

 

"Özgecan’ımızın ve nice kadın cinayetlerinin sorumlusu bu karanlık zihniyeti hep beraber yıkacağız.

 

"Ülkemiz AKP karanlığını yaşıyor. Kadına şiddetin gündelik yaşamın bir parçası haline geldiği, kadın cinayetlerinin katlanarak arttığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın ve bakanların ağzından her gün kadını aşağılayan ifadelere tanık oluyoruz. AKP' nin 'Yeni Türkiye”si bize sadece aile içinde var olabileceğimizi, kahkaha atmamayı, hamile iken dışarı çıkmamayı vaaz ediyor. Ne yiyip ne içeceğimizden kaç çocuk doğuracağımıza, nasıl giyineceğimize kadar yaşamımızı belirlemeye çalışıyor. Ve bütün bunlar olurken kimi yasal düzenlemelerle bizleri koruduğunu iddia eden bir 'Yeni Türkiye'...

 

"Haziran’da ayağa kalktık ve 'Yeni Türkiye'yi istemediğimizi dosta düşmana gösterdik. Bugün başladığımız işi bitirmeye, nasıl bir Türkiye istediğimizi birlikte tartışmaya ve yaşanası bir ülkeyi birlikte inşa etmeye ihtiyacımız var. Daha fazla yan yana gelmeye, dayanışmaya ihtiyacımız var.

 

"Kadınlar boyun eğmezse, bu ülke boyun eğmez!

 

"İşte tam da bu nedenle;
"KADINLAR BİR ADIM İLERİ!"

 

Konferansta TMMM adına Gülçin Topaç arkadaşımızın yaptığı konuşma:

 

 

 

back to top