Menu
RSS

Tarih Boyunca Emeğin Sağlığı ve Güvenliği

Tarih Boyunca Emeğin Sağlığı ve Güvenliği

Emeğin Tarihine Müzikli ve Ritmli Bir Bakış

Tarih hep egemenlerin tarihi olarak bilindi, algılandı. Ama tarihi yaratanlar hep emekleriyle bu dünyaya şekil veren, değiştiren ve dönüştürenler oldu. Bu yaratıcı faaliyet doğayı dönüştürürken, kendi iradesi ezildi, parçalandı. Tarihi yaratanlar, kendilerini köleleştirenlerin tarihine boyun eğmek zorunda kaldı. Ama tarihi gerçekten yaratanların üretici faaliyeti aslında her yere girdi, sızdı, etkiledi, değiştirdi. Müzik ve ritm de bundan bağımsız değil. Daha doğrusu emekten, emekçiden bağımsız bir müzik ve ritmden söz etmek mümkün değil.

 

Sermaye düzeninde üretim tek başına kabalaştırırsak "az ücret vererek" sömürü değil. Bedenlerin hastalanması, ölmesi yok olması bir yandan da. Düşünün yılda 2 milyondan fazla işçi meslek hastalıklarında ölürken, 300 bin işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitiriyor. Kendisi için üretemeyen yönetemeyen sınıf, kendisini hücre hücre doku doku yitiriyor.

 

Tarih işte böyle yazılıyor, ama gerçek tarih daha yazılmayan...

 

Bu sunumda, geçmişten bugüne bazı müziklerin ve ritmlerin ortaya çıkışında yoğun sömürü ilişkilerinin, iş cinayetleri ve meslek hastalıklarına karşı mücadelenin etkisi anlatılmaya çalışılacak. 

 

ABD'den Küba'ya, Haiti'den Güney Afrika'ya ve sonrasında bugünün dans ve hatta düğün salonlarına kadar gelen ritmlerin izi sürülecek ve tartışılacak...

 

Daha yazmadığımız tarihi yazabilmek adına hepinizi 28 Nisan gibi önemli bir günde, Dünya İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü'nde etkinliğimize davet ediyoruz...

 

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz etkinliğimizde sizi de yanımızda görmek istiyoruz.

Tarih: 28 Nisan 2019

Saat: 14:00

Yer: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Kat 3 
(Kemankeş Caddesi No:31 Karaköy/Beyoğlu-İstanbul)

Facebook Etkinlik Sayfası: Tarih Boyunca Emeğin Sağlığı ve Güvenliği

back to top