Menu
RSS

İSTANBUL KAVGAMIZIN ŞEHRİ OLMAYA DEVAM EDECEK!

İSTANBUL KAVGAMIZIN ŞEHRİ OLMAYA DEVAM EDECEK!

27.09.2017

 

Göreve başladığı 2004 yılından bu yana İstanbul'u ranta teslim etmiş olan "mimar" Kadir Topbaş borçlu belediye bırakmadığıyla övünerek 22 Eylül’de istifa etti. Beyanından hemen sonra İBB’nin 2017 yılında 4.6 milyar lira borçlandığı haberleri yansıdı. Kentimizi yaşanılamaz kılan türlü projelerin yapıcılarından olan, istifa ederken İstanbullular gönül koymasın diyen Topbaş, 13 yıldır bu kente karşı her türlü suçu işledi. Kadir Topbaş’ın 22 Eylül’deki istifasından sonra 28 Eylül’de İBB Başkanlığı için İBB Meclisi’nde yapılacak oylama öncesi kimin başkan olacağına dair isimler ortaya dökülmeye başladı. Ortaya dökülen isimlerin haber manşetlerine de “Tayyip Erdoğan’ın istediği isim” şeklinde yansıması, ülkedeki her şeyde kendini karar merci sayan, bir anda “TEOG kaldırılsın” deyip bir anda “AKM yıkılacak” deyiveren bu iki dudağın İBB başkanını da belirleyen olacağını ortaya koyuyor. Başkanlık için konuşulan isimlerin sicillerine bir bakalım dedik.

 

Mevlüt Uysal:

1966 Alanya doğumlu. 1988'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.

 

33 aydının yakılarak katledildiği 2 Temmuz 1993 yılındaki Sivas katliamı sanıklarının avukatlığını yaptı.

 

AKP’nin kurulması ile birlikte, Küçükçekmece İlçe Teşkilatı kurucu başkanı oldu. 2009 yılında Başakşehir ve Bahçeşehir'in birleşerek ilçe olması üzerine 2009 ve 2014'te Başakşehir Belediye Başkanı seçildi.

 

2009 yılında yaşanan selde Başakşehir Hayvan Barınağı’na hayvanların selde zarar görmemeleri için barınağa giden vatandaşları azarladığı görüntüler hala kayıtlarda.

 

Mevlüt Uysal, son zamanlarda ise Bahçeşehir Göleti arazisini satma çabasıyla gündeme geldi. Açılan dava ve Bahçeşehir Göleti Gönüllülerinin de çabasıyla Danıştay satışı durdurdu. Uysal, önce gölet arazisini 5 kat büyüteceğini söylemiş sonra da “büyütecek alan yok ki” deyivermişti.

 

Göksel Gümüşdağ:

Göksel Gümüşdağ 10 Ekim 1972 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Makedonya göçmeni olan Göksel Gümüşdağ, Anadolu Üniversitesi'nden mezun oldu.  

 

2002 yılında AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Göksel Gümüşdağ, Küçükçekmece ilçesi Belediye meclis üyeliği, grup başkanvekilliği görevinden sonra 2004'te İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğine ve eğitim, gençlik spor ve kültür komisyonu başkanlığına, 2007, 2009 ve 2014 yıllarında ise İBB Meclis'i ikinci başkan vekilliğine seçildi.

 

2006-2011 döneminde 2014'te lağvedilen İBB Spor Başkanlığı yapan Gümüşdağ, Mehmet Ali Aydınlar'ın TFF başkan olmasının ardından başkan vekili olmuş fakat Aydınların istifa etmesinin ardından o da istifa etmişti. 2014'ten beri Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığını yürüten Gümüşdağ, 2017 yılında görevi devretti. Halen İstanbul Medipol Başakşehir Spor kulübü başkanlığını yapmakta. 

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi olan Gümüşdağ, aynı zamanda Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın yeğeni Müge Gülbaran ile evli, Emine Erdoğan’ın damadı. Zaten “İBB’nin ikinci adamı” denilen Gümüşdağ, adaylık için ilk anılan isim oldu.

 

İBB ve Medipol Başakşehir Spor Kulübü arasındaki organik ilişki ve Başakşehir Spor Kulübü’nün son yıllarda mali olarak çeşitli yandaş kuruluşlarca desteklendiği tüm futbolseverler tarafından biliniyor. Tarikat lideri olan Mahmut Esat Coşan’ın da yönetim kurulunda bulunduğu Haksağ Sağlık Hizmetleri A.Ş.’de yönetim kurulu üyeliği yapmış olan Dr. Fahrettin Koca tarafından kurulan Medipol Hastaneleri’nin Başakşehir Spor Kulübü’ne sponsor oluşu ise bu karanlık ve gerici ittifakın malumudur. 19 Kasım 2011 yılında yürütülen şike soruşturmaları sırasında gözaltına alınmış ve hiçbir ceza almadan işin içinden sıyrılmıştı.

 

Yeni İstanbul Büyükşehir Başkanı her kim olacaksa, İstanbul kentini; planlamadan, sağlıklı kent olgusundan, güvenli ve planlı ulaşımdan yana bir yönetim beklemediği açık. İstanbul kavgamızın şehri olmaya devam edecek! 

 

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi

 

back to top