Menu
RSS

Pamukova’yı unutmadık, YHT’ye güvenmiyoruz!

pamukova

 

Basına ve kamuoyuna,
UYARIYORUZ!
Halkın can güvenliğini Cumhurbaşkanlığı seçimine şov malzemesi haline getirmeyin!
Pamukova’yı unutmadık, YHT’ye güvenmiyoruz Bakan Elvan!

 

Ülkemizde can güvenliğinin hiçe sayıldığı onlarca örnek bulmak mümkün… Bu satırları bir yıl önce de yazmıştık. Çok değil bundan on yıl önce “hızlandırılmış tren projesi” olarak tanıtılan seferin Sakarya’nın Pamukova ilçesinde kaza yapması sonucunda 41 yurttaşımızın ölümüyle sonuçlanması hala belleklerimizde taze demiştik...

 

AKP’nin “Asrın Projesi” diye adlandırdığı ve 29 Ekim 2013’de Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın açtığı Marmaray projesi, daha tren seferleri başlamadan halkımızın güvenliğini tehdit etmeye başlamış, projede çalışan deneyimli mühendislerin uyarıları, en derin kara istasyonunun gecikmeli açılması ve acelecilik yüzünden su yalıtımının dahi uygunsuzluğuyla yaşanan su sızıntıları ile büyük bir güvensizliği her gün yaşıyoruz...

 

25 Temmuz 2014 tarihinde YHT’nin açıldığı ilk gün itibariyle arıza yapması başta biz teknik insanlar açısından endişe vericidir.

 

Mevcut alt yapının, trenlerin ve hattın durumu yeterince incelenmeden yine “ben yaptım oldu” mantığı ile birtakım iyileştirmeler yapılarak seferlere başlanmamalı ve sonucunda oluşabilecek facialar engellenmelidir. BTS Merkez Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada İzmit-Gebze arsındaki bazı istasyon bölgelerinde yolun kendi emniyet sistemleri olmadığından TCDD çalışanlarının hatları ve makasları korumak üzere güvenlik olarak görevlendirildiklerini belirtmiştir. Bu proje tamamlanmamıştır. Yüksek Hızlı Trenler çok uzun süre test sürüşlerine tabi tutulmalıdır, bu projede halkımızın canıyla oynanarak, adeta bu durumdan habersiz yurttaşlar kullanılarak test sürüşleri yapılmaktadır.

 

Bu örneklerin hepsi rant ve yağma odaklı, halkın can güvenliğinin hiçe sayıldığı bir ulaşım politikasının parçalarıdır.

 

Öte yandan Yüksek Hızlı Tren reklam afişlerinde utanmadan Haydarpaşa Garı’nın resmi kullanılmaktadır. Rayları sökülmüş, üzerine bambaşka planlar yapılan, işlevi değiştirilmek istenen Haydarpaşa sanki bu projenin bir parçasıymış, YHT Haydarpaşa Garı’na kadar gelecekmiş gibi gösterilmektedir. Bu yanıltıcıdır, halka yalan söylemektir ve Haydarpaşa Garı bu senaryoda yoktur. Oysa dünyada bütün örneklerde hızlı trenler kent merkezlerine kadar gelmektedir. Bu bilinçli olarak yapılmaktadır, bilimsellikten uzak bir senaryoda Haydarpaşa Garı projenin dışında bırakılmıştır.

 

Hükümet, yapacağı çeşitli “açılışları” görkemli bir şova dönüştürmesine engel olacak tüm başlıkları, bu sefer de Cumhurbaşkanlığı seçim şovu pahasına görmezden gelmektedir.

 

Halkımızın en başta can güvenliğini düşünen mühendisler, mimarlar, plancılar olarak hükümeti uyarıyoruz: gerekli güvenlik önlemlerinin nasıl alındığını kamuoyu ile paylaşmadan YHT’yi kullanıma açmayın! Üstelik ilk haftasında ücretsiz yaparak yoksul halkın can güvenliğini tehdit etmeyin, testlerinizi kendi üzerinizde deneyin!

 

Oluşabilecek bir felakette sorumluların halka hesap vermesi için elimizden gelen tüm çabayı harcayacağımızı bilmenizi isteriz.
Son uyarımız da halkımıza olacaktır:

 

Yukarıda belirttiğimiz hususlarda kamuoyundaki kaygıların belirttiğimiz şekilde giderilmemesi durumunda Yüksek Hızlı Treni kullanmak riskli olacaktır.

 

Kamuoyunun dikkatine sunarız.

 

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi

back to top