Menu
RSS

Kent suçlarının takipçisi olmaya devam edeceğiz

Rant ve yağma düzenine boyun eğmeyeceğiz!

Kent suçlarının takipçisi olmaya devam edeceğiz

 

kentsuc

 

Kentlerimizin bilimden uzak ve planlamadan yoksun şekilde, sermayenin çıkarları doğrultusunda idare edilmesinin, yağmalanmasının hesabını sormak, AKP’nin kentlerimize yapmış olduğu saldırıları gündeme getirmek ve teşhir etmek amacı ile başlatmış olduğumuz Kent Suçlarıyla Mücadele çalışmasını 14 Aralık’tan itibaren düzenli olarak devam ettirmekteyiz. Yine bu çalışma kapsamında başlattığımız ve ilk olarak 15 Aralık tarihinde yayınladığımız Kent Suçlarıyla Mücadele Günlüğü, 30 Mart 2014 tarihine kadar düzenli olarak her gün yayınlanmıştır. Şimdiye kadar yayınlanan günlüklere www.toplumcumeclis.org adresinden ulaşabilirsiniz. Yayınladığımız günlükler, kentlerimizin büyük bir rant hırsıyla nasıl yağmalandığını bütün çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir.

 

Bu süre içerisinde, yayınlamış olduğumuz günlükler, özellikle sosyal medyada büyük bir ilgi uyandırdı. Her gün bir kent suçunu ele aldığımız ve söz konusu kent suçlarının teknik ve bilimsel arka planlarını inceleyerek teşhir ettiğimiz günlükler, zaman zaman gündem oluşturdu ve medyada geniş bir şekilde yer aldı. Ayrıca, oluşturduğumuz “Kent Suçlarını İhbar Hattı”na birçok yurttaş ilgi göstermiş ve tanık oldukları kent suçlarını incelememiz için Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi’ne başvurmuştur.

 

Kent Suçlarıyla Mücadele çalışması kapsamında yalnızca yazı ve raporlar yayınlamak ile sınırlı kalmadık. Kentlerimizi yaşanmaz hale getiren AKP’nin yağmacı projelerine karşı sokağa çıktık ve bu projelerin durdurulması için mücadele ettik. Gerektiği zamanlarda ilgili kent suçları hakkında yerinde incelemeler yaptık.

 

Bu zamana kadar yapmış olduğumuz çalışmalar ile amaçladığımız; AKP’nin bilime ve tekniğe aykırı, rantçı ve kent düşmanı projelerinin gerçek yüzünü göstermek, halkımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan bu projelerin hayata geçirilmesini engellemek için kamuoyu oluşturmaktı. 30 Mart yerel seçimlerinin sonuçları göstermiştir ki, önümüzdeki dönemde, vermiş olduğumuz mücadeleyi daha da hızlandırmalı, kentlerimize sahip çıkabilmek için daha fazla ses getirecek çalışmaların altına imza atmalıyız.

 

Rant ve yağma düzeninin en büyük uygulayıcısı olan AKP hükümetinin ve AKP'li belediyelerin önümüzdeki dönemde de işledikleri kent suçlarını devam ettirip ettirmeyeceklerinin takipçisi olacağız. Bu nedenle, şimdiye kadar yürüttüğümüz çalışmanın daha kapsamlı hale getirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Kent Suçlarıyla Mücadele çalışmasına, daha ayrıntılı raporlar ve bilgilendirme toplantıları ile devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde, şu anda hazırlıklarına devam ettiğimiz çalışma programını kamuoyuyla paylaşarak kent suçlarına karşı yürüttüğümüz mücadeleye kaldığımız yerden devam edeceğimizi saygılarımızla duyururuz.

 

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi

back to top