Menu
RSS

Basın Açıklaması: Marmaray'ın kullanımını durdurun!

BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ!

Marmaray’ın kullanımı durdurun!

Marmaray projesine dair daha önce kamuoyu ile paylaştığımız endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu, sistemin halkın kullanımına açıldığı ilk günde yaşattığı sorunlarla görmüş bulunmaktayız.

Daha önce yaptığımız uyarıyı yineliyoruz:

1. Tamamlanmadan açıldığı gün yüzüne çıkmış olan Marmaray’ın seferleri hemen durdurulmalıdır!

2.Kamuoyunda endişe yaratan ve konunun uzmanları tarafından yapılan çağrılar dikkate alınmalı ve endişelere konu olan sorular bürokratlar tarafından değil konun uzmanı olan teknik bir heyet tarafından basın karşısında “teknik olarak” yanıtlanmalıdır!

Uzmanların erken açılmasına dair yaptığı onca teknik uyarıya rağmen çok sayıda devlet yetkilisinin dualar eşliğinde açılışını yaptığı Marmaray, ilk gününde yolda kalmış ve kamuoyunda zaten var olan endişeleri daha da arttırmıştır.

Bütün bu yaşananlardan sonra hükümet tarafından, herhangi bir teknik arızanın olmadığı, elektrik kesintisinin normal olduğu, yolcuların acil güvenlik butonuna bastığı için trenin durduğuna yönelik yapılan açıklamalar inandırıcılıktan ve ciddiyetten uzaktır. AKP Hükümeti'nin değil Marmaray, yol yapma ehliyeti bile kalmamıştır. Halkın can güvenliği tehdit altındadır. R. Tayyip Erdoğan'ın açılış töreninde 15 gün ücretsiz kullanılacağını muştuladığı Marmaray' da İstanbul halkı açıkca kobay olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizin toplumcu teknik çalışanları olarak AKP'yi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ı bir kere daha uyarıyoruz:

Tamamlanmadan açıldığı gün yüzüne çıkmış olan Marmaray’ın seferleri hemen durdurulmalıdır! Kamuoyunda endişe yaratan ve konunun uzmanları tarafından yapılan çağrılar dikkate alınmalı ve endişelere konu olan sorular bürokratlar tarafından değil konun uzmanı olan teknik bir heyet tarafından basın karşısında “teknik olarak” yanıtlamalıdır.

Kamuoyunun dikkatine sunarız.

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi

31. 10. 2013

back to top