Menu
RSS

TMMM Basın Açıklaması: Akün ve Şinasi Sahneleri Satılıyor!Akün ve Şinasi Sahnelerini satılığa çıkaranlar; kent merkezinin göbeğindeki Devlet Tiyatroları’nın köklü sahnelerinden biri olan Yeni Sahne’yi yıkıp yerine hamburgerci açanlar, İstanbul'da Emek Sineması'nı yıkmaya çalışan ve Topbaş'ın muhallebicisine göre kenti planlayanlardır…

Halkın vergileriyle kurulmuş olan sahnelerin mülkiyetini kamu adına elinde bulunduran; Sosyal Güvenlik Kurumu, Türk Kızılay’ı, Türk Hava Yolları ve AOÇ Genel Müdürlüğü’nün ortaklığındaki bir işletme olan Emek İnşaat, 5 Şubat’ta yapılacak ihaleyle bu iki kültür mirasını satışa sunacağını açıklamış bulunuyor.

Bu ihale ile birlikte, Ankara’nın en merkezi yerlerinden birinde bulunan ve perdelerini açtıkları ilk günden bu yana Ankaralıların yoğun ilgisi ile karşılaşan Akün ve Şinasi Sahneleri’nin ortadan kaldırılması da gündeme gelmiş olacak.

Yaşananların, daha önce örneklerini defalarca kez gördüğümüz bir orta oyunu olduğunun farkındayız.
 
Akün ve Şinasi Sahneleri’ne uzanan eller, memleketimizin her karışını, kamuya ait tüm değerleri satılık mal olarak gören AKP’nin elleridir… Akün ve Şinasi Sahnelerini satılığa çıkaranlar; kent merkezinin göbeğindeki Devlet Tiyatroları’nın köklü sahnelerinden biri olan Yeni Sahne’yi yıkıp yerine hamburgerci açanlar, İstanbul'da Emek Sineması'nı yıkmaya çalışan ve Topbaş'ın muhallebicisine göre kenti planlayanlardır…

Bu “projeyi” ortaya atanlar, Dikmen’de, Sulukule’de, Fikirtepe’de yoksul halkın evlerine belediyenin gücü yetmediğinde bakanlar kurulu marifeti ile el koyanlar, Taksim'i, AOÇ’yi yağmalayanlardır.

AKP, bir yandan rant kapısı olarak gördüğü kamusal değerlerimizi pazarlayıp, Ankara’da cumhuriyet dönemi mimarlığının bir açık hava sergisi olan kent merkezlerini AVM’lerle, otellerle donatarak yandaş sermayedarların ceplerini doldururken, bir yandan da kendi ideolojik ve siyasi hedefleriyle uyumlu kentler yaratmanın peşinde koşmaktadır.

AKP, “Devletin Tiyatrosu, Sanatçısı olmaz” diyerek Devlet Tiyatrolarını özelleştirme hesapları yaparken, sanatı emekçi halktan kopartma hedefiyle de hareket etmektedir. Aydınlanma merkezleri olan tiyatroların kent merkezlerinde olmaları emekçi halkın kolay ulaşabilmesi için vazgeçilmez önemdedir. Ancak görünen bir gerçek şudur ki AKP’nin“dindar yeni nesli” için kurmak istediği kentlerde ne sanata, ne de sanatın gerçek sahibi emekçi halka yer vardır.

Halkımızın aydınlık bir geleceğe sahip olması için daha fazla Akün’e ve Şinasi’ye  ihtiyacı vardır.

Kentlerimizi fütursuzca yağmalamakta kararlı olanlara karşı; aydınlık geleceğimize, Akün ve Şinasi Sahneleri’ne sahip çıkmak için Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi olarak tüm Ankaralıları 2 Şubat Cumartesi günü Saat 17.00’de Akün Sahnesi önünde buluşmaya davet ediyoruz.


back to top